ו ר ד  נ ח מ י א ס
                    ת ז ו נ ה   ב ר י א ה   ל א י כ ו ת   ח י י ם

 
 
   


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


פרדוקס הרעב ופריצת מעגל הקסמים >>>

אין ספק, שהשמנת יתר היא אחת הרעות החולות, הנפוצות ביותר בחברת השפע .
מעבר למישור האסתטי, שפוגע, בדימויי העצמי, השמנת ייתר יוצרת כובד ועומס על כלל מערכות הגוף ומביאה איתה אוסף של בעיות בריאות, השלובות זו בזו, כמו; מחלות לב וכלי דם, נטייה מוגברת לסוכרת, ירידה ביכולת של הכבד והכליות לסלק רעלים, העלאת הסיכון להיווצרות גידולים סרטניים ועוד צרות רבות אחרות....

הסיבה הנפוצה ביותר להשמנת ייתר, היא צריכת מזון מעובד, עתיר בפחמימות ריקות, שומנים מזיקים חומרים ממכרים, רעלים ויחד עם זאת דל בערכים תזונתיים, החיוניים לבניית הגוף ולתפקודו התקין כמו; סיבים תזונתיים, וויטמינים, מינראלים ועוד... באופן פרדוקסאלי, אנשים שמנים, בהרבה מקרים, סובלים מחוסרים תזונתיים גדולים ואף מתת תזונה של ממש. מדובר כאן בפרדוקס, שהבנת ההיגיון, המניע אותו, מאפשרת פריצה של מעגל הקסמים.

אדם שניזון בעיקר ממזון דל בערכים תזונתיים, גם אם קיבתו תהיה מלאה עד אפס מקום כל הזמן, הגוף שלו לא יקבל את הערכים התזונתיים הנחוצים לו ולכן, לעולם לא ירגיש מסופק ושבע באמת. הוא יבלה בשיטוט מתמיד בין המקרר והמזווה וימשיך להיות מוטרד ולחפש נואשות אחר מזון, שימלא את החסר. אם ימשיך לאכול כמויות מוגזמות של מזון קלוקל, המנגנון המטבולי יחלש, ושכבות של שומן מיותר ימשיכו להיאגר בגוף, כמו כן ייווצר עומס רב על כלל מערכות הגוף.

הדרך ההגיונית והפשוטה ביותר לפרוץ את המעגל הקסמים, היא להמיר את המזון הדל וקלוקל במזון מזין איכותי ומאוזן, תוך ניהול אורח חיים בריא ככל האפשר, הכולל; פעילות גופנית יומיומית, שינה מספקת, חשיפה בריאה לשמש.... כאשר הגוף מקבל את החומרים והתנאים שהוא זקוק להם, כל המנגנונים והמערכות חוזרים, אט אט, לפעול בצורה מיטבית. מערכת העיכול מפרקת את המזון במרץ, מנגנון חילוף החומרים שורף את השומנים העודפים, הכבד והכליות מסלקים את הרעלים בצורה יעילה, הדם הנקי מזרים כמויות גדולות יותר של חמצן לרקמות והגוף הופך להיות מלא באנרגייה, נינוח ומסופק, במצב זה גם מנגנוני הרעב והשובע הולכים ומתאזנים, כמויות המזון הנדרש הולכות וקטינות בהתאם לצורכי הגוף האמיתיים ולא מעבר לכך, הקיבה אף היא מצטמצמת למימדים פרופורציונאליים יותר. תוצאת הלוואי של תהליך זה, מן הסתם, תהיה ירידה במשקל העודף והחזרת הגוף למידותיו הטבעיות בהדרגה, ללא ספירת קלוריות ומבלי לחוש ברעב. מסתבר, שאפשר לרדת במשקל מבלי להרגיש ב"בעונש" אלא להיפך, התחושה היא של "רווח גדול", שכן, מעבר לירידה במשקל, גם נהנים מתחושה של חיוניות, קלילות וחדוות חיים. כאשר מגיעים לשלב, שבו חווים תחושות מסוג זה, מטבע הדברים, ממש לא מעוניינים לוותר עליהן. לא מדובר במבצע הרזייה חד פעמי, המבוסס על משטר של איסורים והימנעויות מאולצת, שכאשר הוא מסתיים חוזרים הקילוגרמים העודפים כלעומת שבאו ובגדול. מדובר כאן בשינויים אמיתיים באורח החיים לטובת איכות חיים ברת קיימא.

אם בעיית ההשמנה הייתה נובעת רק בשל סיבות פיסיות, היה מאוד קל להתמודד איתה, אלא שבדרך כלל שלובים בנושא זה, גם חסכים ומטענים רגשיים עמוקים, שמסבכים מאוד את התהליך ויכולים להפוך את הירידה במשקל לתהליך סיזיפי המלווה בתסכולים גדולים. אם נתבונן במצבים הרגשיים הגורמים לאכילת יתר נבין, שלמעשה, המנגנון הרגשי פועל באותה צורה בדיוק, כפי שפועל המנגנון הפיסי. הבנה זו הופכת את התמודדות לקלה יותר. בהרבה מקרים אכילת ייתר מתרחשת בשל חסכים מנטאליים, כאשר אדם חווה עייפות, כאב, בדידות, או ריקנות... הוא הופך להיות "עכבר",  המכרסם כל מה שנקרה בדרכו. מן הראויי, לתת את הדעת על המקורות למצבים אילו, לטפל בהם ולמצוא להם פיתרון אמיתי, שימלא את החסכים הללו, שהרי, סביר להניח, שאדם חיוני, שמח, אהוב ומסופק, לא יהיה זקוק לכרסום אובססיבי, אין סופי, על מנת לנחם את עצמו ולהרגיש נינוח ושליו.

חשוב לזכור שהמזונות המנטאליים לא פחות משמעותיים מהמזונות הפיסיים והשילוב בין השניים הוא השילוב המנצח. סוד ההצלחה טמון בהקשבה לצרכים האמיתיים של הגוף ונפש, בפיתוח המודעות וביצירת האיזונים הנכונים.
 
אשמח להפנות אתכם לאוסף של מאמרים מרתקים, הדנים בהיבטים שונים של הנושא - התמודדות עם השמנת ייתר ומפורסמים במדור דיאטה בפורטל לתזונה בריאה - EatWell.
 
 

ורד נחמיאס 2011 ©

לייבסיטי - בניית אתרים